2016 British Columbia Armwrestling Championships Results

Sunday May 22nd ~ Kelowna B.C.
Tournament Director & MC - Keith Koenig
Draw Sheets - Ginette Koenig
Referees: Dave Hicks, Anthony Dall'Antonia & Adam Koenig

 

PRO Division

Men - Left Arm

0 - 154
1 - Jacob Lea - Prince George

155 - 176
1 - Matt Wiggins - Williams Lake
2 - Jacob Lea - Prince George
3 - Adam Fillion - Prince George

177 - 198
1 - Alex Maritsas - Prince George
2 - Yigit Yuce - Burnaby
3 - Jess Klassen - Langley

199 - over
1 - Tom Pacynski - Vancouver
2 - Damien Luxon - Surrey
3 - Justin Hancock - Chilliwack

Men - Right Arm

0 - 154
1 - Jacob Lea - Prince George
2 - DC Singh - Surrey

155 - 176
1 - Matt Wiggins - Williams Lake
2 - Adam Fillion - Prince George
3 - Adam Koenig - Creston

177 - 198
1 - Alex Maritsas - Prince George
2 - Yigit Yuce - Burnaby
3 - Clayton Faulconer - North Vancouver

199 - over
1 - Ryan Churchill - Cranbrook
2 - Tom Pacynski - Vancouver
3 - Ben Soles - Cranbrook

 

MASTER Division

Men - Left Arm

0 - 187
1 - Ben Skorepa - Prince George
2 - Gerry Beaudry - Kelowna
3 - Richard Henson - Penticton

188 - over
1 - Ben Soles - Cranbrook
2 - Clayton Faulconer - North Vancouver
3 - Marcus Zerr - Hope

Men - Right Arm

0 - 187
1 - Vern Martel - Prince George
2 - Gerry Beaudry - Kelowna
3 - Ben Skorepa - Prince George

188 - over
1 - Clayton Faulconer - North Vancouver
2 - Ben Soles - Cranbrook
3 - Frank Nuyens - Kelowna

 

AMATEUR Division

Men - Left Arm

0 - 165
1 - James Hill - Devon, AB
2 - Skylar Zerr - Chilliwack
3 - James Cameron - Hope

166 - 198
1 - Cameron Noel - Kelowna
2 - Wyatt Bjarnason - Nanaimo
3 - Brenden Fedje - Kamloops

199 - over
1 - Tim Gelinas - Penticton
2 - Kale Erickson - West Kelowna

 

Women 

Open Left
1 - Jessica Simpson - Kamloops
2 - Stacey Baerg - Hope
3 - Amber Klewachuck - Hope

Men - Right Arm

0 - 165
1 - Jeremy Bartley - Victoria
2 - James Cameron - Hope
3 - Whyley Bostock - Cranbrook

166 - 198
1 - Cameron Noel - Kelowna
2 - Wyatt Bjarnason - Nanaimo
3 - Christopher Puckett - Burnaby

199 - over
1 - Kale Erickson - West Kelowna
2 - David Gostlin - West Kelowna
3 - Tim Gelinas - Penticton

 

Women

Open Right
1 - Jessica Simpson - Kamloops
2 - Amber Klewachuck - Hope
3 - Stacey Baerg - Hope

 

JUNIOR Division

12 years old Left 
1 - Laisen Henson - Penticton
2 - Noah Ouellette - Penticton

 

16 years old Left 
1 - Jacob Lea - Prince George
2 - Floyd Baptiste - Penticton

12-13 years old Right 
1 - Brydon Jackson - West Kelowna
2 - Laison Henson - Penticton
3 - Kayden Roller - Cranbrook

 

15-16 years old Right 
1 - Jacob Lea - Prince George
2 - Floyd Baptiste - Penticton
3 - Luke Smith - Penticton

 

Overall RIGHT Champion - Ryan Churchill
Overall LEFT Champion - Tom Pacynski