2015 British Columbia Armwrestling Championships Results

Sunday April 12th ~ Kelowna B.C.
Tournament Director & MC - Keith Koenig
Draw Sheets - Ginette Koenig
Referees: Dave Hicks & Anthony Dall'Antonia

 

PRO Division

Men - Left Arm

0 - 154
1 - Matt Wiggins - Williams Lake
2 - Nathan Jones - Vancouver
3 - Martin Langlois - Kimberly

155 - 176
1 - Dan Gallo - Prince George
2 - Brad Schmidt - Erickson
3 - Ben Skorepa - Prince George

177 - 198
1 - Alex Maritsas - Prince George
2 - Patrick Callan - Vancouver
3 - Yigit Yuce - Burnaby

199 - over
1 - Justin Hancock - Chilliwack
2 - Brian Gabriel - Prince George

Men - Right Arm

0 - 154
1 - Matt Wiggins - Williams Lake
2 - Martin Langlois - Kimberly
3 - Nathan Jones - Vancouver

155 - 176
1 - Dan Gallo - Prince George
2 - Brad Schmidt - Erickson
3 - Adam Fillion - Prince George

177 - 198
1 - Alex Maritsas - Prince George
2 - Clayton Faulconer - North Vancouver
3 - Yigit Yuce - Burnaby

199 - over
1 - Tom Pacynski - Vancouver
2 - Brian Gabriel - Prince George
3 - Justin Hancock - Chilliwack

 

Women - Open Right

1 - Angie Rose - Kamloops
2 - Keri Robertson - Kelowna
3 - Angie Goodkey - Prince George

 

MASTER Division

Men - Left Arm

0 - 187
1 - Ben Skorepa - Prince George
2 - Richard Henson - Penticton
3 - Dave Jones - Lake County

188 - over
1 - Patrick Callan - Vancouver
2 - Nat Roque - Vancouver
3 - Orville Moorehouse - 150 Mile House

Men - Right Arm

0 - 187
1 - Richard Henson - Penticton
2 - Ben Skorepa - Prince George
3 - Dave Jones - Lake County

188 - over
1 - Clayton Faulconer - North Vancouver
2 - Patrick Callan - Vancouver
3 - Darcy Goodkey - Prince George

 

AMATEUR Division

Men - Left Arm

166 - 198
1 - Yigit Yuce - Burnaby
2 - Adam Fillion - Prince George
3 - Jess Klassen-Frost - Langley

199 - over
1 - Nat Roque - Vancouver

Men - Right Arm

0 - 165
1 - Nick Crass - West Kelowna
2 - Jeremy Bartley - Victoria
3 - James Hill - West Kelowna

166 - 198
1 - Yigit Yuce - Burnaby
2 - Jess Klassen-Frost - Langley
3 - Adam Fillion - Prince George

 

Women - Open Right

1 - Haya Salameh - Surrey

 

JUNIOR Division

Left 8 Year Olds

1 - Zane McKnight - Prince George

Left 14 - 15 Years

1 - Jacob Lea - Prince George
2 - Tyler Goodkey - Prince George

Right 8 - 9 Year Olds

1 - Tyler Perillo - Kelowna
2 - Zane McKnight - Kelowna

Right 12 Year Olds

1 - Chase Copeland - Kelowna
2 - Brydan Jackson - Kelowna

Right 14 - 15 Year Olds

1 - Jacob Lea - Prince George
2 - Tyler Goodkey - Prince George

 

Overall RIGHT Champion - Yigit Yuce
Overall LEFT Champion - Dan Gallo