2012 British Columbia Armwrestling Championships Results

Sunday May.20th ~ Kelowna B.C.
Tournament Director & MC - Keith Koenig
Draw Sheets - Ginette Koenig
Referees: Dave Hicks, Anthony Dall'Antonia, Marlon Hicks, Adam Koenig
Total Entries - 105


PRO Division

Men – Right Arm

0-143 lbs
1st place – Danny Ngo, Campbell River
2nd place – Ryan Johansen, Campbell River

144-154 lbs
1st place – Matt Wiggins, Williams Lake
2nd place – Dave Jones, Oyama
3rd place – Nathan Jones, Vancouver

155-165 lbs
1st place – Marlon Hicks, Surrey
2nd place – Adam Koenig, Creston
3rd place – Ollie Parkin, Vancouver

166-176 lbs
1st place – Dan Gallo, Prince George
2nd place – Damien Luxon, Surrey
3rd place – Ollie Parkin, Vancouver

177-198 lbs
1st place – Clayton Faulconer, Vancouver
2nd place – Devin Dukeshire, Port Moody

199-220 lbs
1st place – Bjorn Torgerson, Kelowna
2nd place – Tom Pacynski, Vancouver
3rd place – Dante Dall’Antonia, Burnaby

221-over
1st place – Tom Pacynski, Vancouver
2nd place – Brian Gabriel, Prince George
3rd place – Brent Parcels, Vancouver


Women – Right Arm

0-132 lbs
1st place – Valerie McCullough, Kelowna
2nd place – Crystal VanMierlo, Woss

Men – Left Arm

0-143 lbs
1st place – Danny Ngo, Campbell River
2nd place – Ryan Johansen, Campbell River

144-154
1st place – Matt Wiggins, Williams Lake
2nd place – Dave Jones, Oyama
3rd place – Kevin Kuemper, West-Kelowna

155-176 lbs
1st place – Dan Gallo, Prince George
2nd place – Damien Luxon, Surrey
3rd place – Tony Bevilacqua, Burnaby

177-198
1st place – Clayton Faulconer, Vancouver
2nd place – Devin Dukeshire, Port Moody

199-over
1st place – Tom Pacynski, Vancouver
2nd place – Brent Parcels, Vancouver
3rd place – Pete Durning, Cranbrook

AMATEUR Division

Men – Right Arm

0-154 lbs
1st place – Kevin Kuemper, West-Kelowna
2nd place – Steven Ford, Lakeview
3rd place – Due Ngo, Campbell River


155-176 lbs
1st place – Ethan Jung, Surrey
2nd place – Tony Bevilacqua, Burnaby
3rd place – Steve Johansen, Campbell River

177-198 lbs
1st place – Damien Luxon, Surrey
2nd place – Devin Dukeshire, Port Moody
3rd place – Liam Moore, Summerland

199-over
1st place – Parker Morris, Creston
2nd place – Todd Shreve, Surrey

Men – Left Arm

0-154 lbs
1st place – Steven Ford, Lakeview
2nd place – Danny Ngo, Campbell River
3rd place – Ryan Johansen, Campbell River

155-176 lbs
1st place – Tony Bevilacqua, Burnaby
2nd place – Ethan Jung, Surrey
3rd place – Steve Johansen, Campbell River

177-198 lbs
1st place – Damien Luxon, Surrey
2nd place – Devin Dukeshire, Port Moody
3rd place – Liam Moore, Summerland

199-over
1st place – Parker Morris, Creston
2nd place – Todd Shreve, Surrey


MASTER Division

Men – Right Arm

155-176 lbs
1st place – Steve Johansen, Campbell River

177-198 lbs
1st place – Frank Nuyens, Kelowna

199-over
1st place – Patrick Callan, Vancouver
2nd place – Patrick Rehill, Chilliwack
3rd place – Chris Beauchemin, Abbotsford

Men – Left Arm

155-198 lbs
1st place – Frank Nuyens, Kelowna
2nd place – Steve Johansen, Campbell River

199-over
1st place – Patrick Callan, Vancouver
2nd place – Chris Beauchemin, Abbotsford
3rd place – Patrick Rehill, Chilliwack

YOUTH Division

Boys – Right Arm

8 years old
1st place – Nicholas Shreve, Surrey
2nd place – Oasiz Wiesblatt, Kelowna

10-11 years old
1st place – Desmond Shreve, Surrey
2nd place – Orca Wiesblatt, Kelowna
3rd place – Ozzy Wiesblatt, Kelowna


15-16 years old
1st place – Duc Ngo, Campbell River
2nd place – Liam Moore, Summerland
3rd place – Ryan Johansen, Campbell River

Girls – Right Arm

7-11 years old
1st place – Liliyana Hicks, Surrey
2nd place – Sophie Foster, Penticton

Boys – Left Arm

12 years old
1st place – Desmond Shreve, Surrey

15 years old
1st place – Duc Ngo, Campbell River

16 years old
1st place – Ryan Johansen, Campbell River